Ćwiczenia ratownicze i prewencja

W pierwszą niedzielę czerwca (2.06) zespół w składzie: D. Iwaniec, J. Perczyński, B. Malinowski, B. Chmielewski i P. Kuc udał się na ćwiczenia ratownicze nad staw przy ul. Królewieckiej. Jest to popularne miejsce kąpieli i wypoczynku wrocławian.
Do przećwiczenia na ten dzień zaplanowaliśmy:
1. Kontrolowana wywrotka łodzi NEO
2. Postawienie łodzi,
3. Doskonalenie techniki poszukiwań podwodnych,
4. Podejmowanie z dna zatopionego manekina,
5. Doskonalenie techniki jazdy quadem w lekkim terenie.

Prewencja

W trakcie przerwy w ćwiczeniach zauważono na przeciwległym brzegu mężczyznę, który po wskoczeniu do wody dziwnie się zachowywał (sprawiał wrażenie, że może mieć problemy z powrotem na brzeg). Jeden zespół ratowniczy na łodzi wiosłowej NEO asekurował „pływaka” a drugi zespół na quadzie udał się w miejsce przewidywanego wyjścia jego z wody. Na miejscu zastaliśmy wesołą gromadę przybyszy ze wschodu. Po rozmowie „dyscyplinującej” ekipa już nie wchodziła do wody. Perswazja zadziałała.

Wszystkie zaplanowane elementy ćwiczeń ratowniczych wykonaliśmy planowo i bezpiecznie.

Zachęcamy do zapoznania się z galerią z ćwiczeń.

Dzień Odry 2019

Dzień Odry to impreza, która wpisała się już w harmonogram miejskich wydarzeń. Na bulwarze Xawerego Dunikowskiego, tuż przy naszej ukochanej rzece, powstaje wtedy prawdziwe miasteczko namiotowe. Organizacje i instytucje, zarówno NGO, jak i samorządowe, te bardziej i mniej związane z wodą, mają możliwość zaprezentowania się wrocławianom.

Tak jak w latach ubiegłych obecni byliśmy zarówno na bulwarze, jak i na rzece. W naszym namiocie prezentowaliśmy posiadany sprzęt, opowiadaliśmy o podejmowanych działaniach i kursach nurkowych. Każdy chętny mógł pod okiem ratowników naszej jednostki spróbować swoich sił w prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej na fantomie. To wiedza i doświadczenie, które nigdy nie wiadomo, kiedy może się przydać. Załoga RIBa natomiast zabezpieczała – wraz z innymi służbami wodnymi – wydarzenia odbywające się bezpośrednio na Odrze.

Galeria zdjęć z Dnia Odry 2019

Warto przytoczyć zdarzenie, które działo się właśnie na wodzie.

Dziś w trakcie Dnia Odry na rejs po rzece wybrał się z nami Prezes Wrocławskich Morsów kol. Krzysztof Żygadło. Celem rejsu była konfrontacja morsowych pomysłów kol. Prezesa z rzeczywistością.
Gdy płynęliśmy w okolicy przystani Rancho zauważyliśmy stojącą przy brzegu „Omegę” z położonym masztem zaplątanym w gałęzie drzewa. Żaglówka nie posiadała silnika i jej załoga przy pomocy pagai gorączkowo próbowała wypłynąć w nurt rzeki. Szybko podpłynęliśmy do żaglówki i podaliśmy załodze naszą cumę. Na wstecznym biegu wypłynęliśmy w nurt rzeki gdzie na pechowców czekała bliźniacza jednostka i łódź motorowa z ich macierzystej przystani.
Cała akcja przebiegła sprawnie i spokojnie, a całe zdarzenie udokumentował płynący z nami Krzysztof Żygadło.
tekst: Jerzy Perczyński

Nadzwyczajne Walne Zebranie

W związku z wątpliwościami odnośnie sposobu wybrania nowych władz Stowarzyszenia, zarząd zwołuje nadzwyczajne walne zebranie. W jego programie – tylko powtórzone wybory. Wszystkie uchwały podjęte podczas walnego zebrania 10 maja pozostają w mocy.

Nadzwyczajne walne zebranie odbędzie się w piątek 24 maja o godz. 18.30 w siedzibie Stowarzyszenia.

Walne zebranie sprawozdawczo-wyborcze

Zarząd OSP-ORW Zorba Wrocław zaprasza wszystkich Członków OSP-ORW na walne zebranie sprawozdawczo-wyborcze, które odbędzie się 10 maja (piątek) 2019 r. o godz. 17.30 w siedzibie Stowarzyszenia.

Poza sprawozdaniem za rok działalności, w tym roku odbędą się wybory do władz Stowarzyszenia, którymi – zgodnie ze statutem są (poza Walnym zebraniem Członków OSP-ORW): Zarząd oraz Komisja Rewizyjna.

Prosimy o punktualne przybycie – ponieważ jest to dzień, w którym normalnie odbywają się zajęcia basenowe.

W stronę Słońca

Środowisko nurkowe zelektryzowała ostatnio informacja o możliwym zamknięciu dla płetwonurków krakowskiego kamieniołomu Zakrzówek. Obiekt, słynny na całą Polskę ze świetnych warunków pod wodą, znany jest także członkom Zorby. Zachęceni wyraźnym powiewem wiosny postanowiliśmy więc na pierwsze w tym roku większe ćwiczenia wybrać się do Krakowa.

O brzasku wyruszyliśmy z Wrocławia w daleką podróż na Zakrzówek. Po przyjeździe podzieliliśmy się na dwa zespoły nurkowe, stosownie do posiadanych kwalifikacji i doświadczenia. Pierwsze nurkowanie wykonano w dwóch grupach z oddzielnym planem, drugie natomiast odbyliśmy już
wspólnie. Kamieniołom, piękny przyrodniczo i pełen atrakcji, okazał się dla wszystkich fantastycznym akwenem. Szkoda tylko, że wskazówki manometrów nieubłaganie przypominały nam o konieczności wynurzenia.

Po sprawnym wykonaniu zadań treningowych okazało się, że mamy jeszcze czas na spacer po krakowskiej starówce. Kolega Jurek zaproponował krótkie „branżowe” zwiedzanie. Jakie jest najbardziej strażackie miejsce w Krakowie? Oczywiście wieża kościoła Mariackiego, z której strażak- trębacz równo co godzinę gra najsłynniejszy hejnał w Polsce. Tak więc ochotnicy Zorby pokonali kręte schody na kościelną wieżę, by móc na żywo posłuchać hejnału i spojrzeć na starówkę przez słynne wąskie okienko. Była też okazja zamienić kilka słów z ogniomistrzem pełniącym tę wyjątkową służbę.

Na koniec naszej wizyty w Krakowie udało się jeszcze sprawdzić czy smok wawelski wciąż bucha żywym ogniem na miasto. W poczuciu bardzo dobrze spędzonego czasu, w promieniach zachodzącego słońca, udaliśmy się w powrotną drogę do naszej wrocławskiej siedziby.

Kolejna wizyta Zorby na Zakrzówku przeszła do historii. Jeszcze raz potwierdziły się opinie o wyjątkowości tego miejsca nurkowego na mapie Polski. Pozostaje mieć tylko nadzieję, że osobom odpowiedzialnym za ten akwen uda się dojść do konsensusu i na kolejną okazję do nurkowania w
Krakowie nie trzeba będzie czekać długie lata.