Wspomnienia z obozu Głębokie 2020

Tegoroczny obóz OSP ORW Zorba można podsumować jednym krótkim określeniem. Intensywny, to słowo które najlepiej oddaje to co na przełomie czerwca i lipca działo się nad jeziorem Głębokie. W ostatnią sobotę czerwca na wodzie pojawiły się czerwone boje potrzebne do szkolenia płetwonurków.
A było kogo szkolić. Dziesięć osób na kurs podstawowy P1, do tego kilku stażystów robiących różne specjalizacje. Dla naszych klubowych instruktorów oznaczało to pracę od świtu do zmroku, a nieraz i dłużej. Równolegle z kursem odbywały się nurkowania stażowe. Tutaj także było intensywnie, rekordziści spędzili pod wodą ponad 16 godzin. Nurkowania nocne, prace podwodne czy doskonalenie nawigacji to tylko niektóre z realizowanych zadań treningowych.

W międzyczasie toczyła się też cicha rywalizacja o znalezienie najgłębszego miejsca w jeziorze. Najtwardsi próbowali nurków „retro”, schodząc pod wodę w cienkich piankach, kaloszowych płetwach i bez żadnych urządzeń wypornościowych. Wreszcie kilka osób towarzyszących, chcąc zrozumieć co pociąga ich bliskich w tym sporcie, zdecydowało się na nurkowe intro. Na nudę nikt raczej nie narzekał. Życie na obozie nie było tylko czasem spędzonym na wspólnym nurkowaniu. Poranne pływanie, nauka windsurfingu, wieczorne Polaków rozmowy, pozwoliły nieco zapomnieć o niedawnej izolacji spowodowanej pandemią. W pełni potwierdziło się jak bardzo człowiek potrzebuje towarzystwa, szczególnie ludzi, z którymi łączą go wspólne przeżycia i pasja. Dla wielu z nas nie starczało dnia, by skorzystać z tych wszystkich aktywności.

Obóz zakończył się tradycyjnie mało uroczystym, ale wesołym chrztem nowych płetwonurków i oficjalnym ogniskiem. Szef szkolenia pogratulował tegorocznym kursantom nie tylko uzyskania pierwszych uprawnień nurkowych, ale przede wszystkim pokonania własnych słabości i zdobycia indywidualnych szczytów Mount Everstu.

Po tygodniu intensywnego szkolenia i treningów wróciliśmy do codziennych zajęć. Bogatsi o nowe doświadczenia, może nieco zmęczeni fizycznie, ale na pewno silniejsi wewnętrznie.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z obozu Głębokie 2020, a uwadze uczestników polecamy zestawienie nurkowań.